Automatyka bramowa i rodzaje napędów

Na każdej posesji bardzo wygodnym rozwiązaniem może stać się automatyczny system otwierania i zamykania bramy, który nie wymaga wychodzenia z samochodu. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające na oszczędność czasu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaki wybrać napęd do automatyki bramowej – http://www.bramykolobrzeg.pl/oferta/automatyka.

Automatyka bramowa – jak wybrać napęd?

Taki napęd musi być przede wszystkim dopasowany do sposobu otwierania bramy, która może być przesuwna lub skrzydłowa. W tym drugim przypadku zestaw sterujący automatyką bramową powinien być dostosowany do maksymalnego ciężaru i długości skrzydła. Takie informacje są zawsze podane w technicznym opisie bramy przygotowanym przez producenta. Bardzo ważne jest także sprawdzenie mocy siłownika, bo to od niej będzie zależało komfortowe otwieranie i zamykanie bramy. Warto tutaj zaznaczyć, że napędy śrubowe są wytrzymałe i łatwe do instalacji. Sprawdzą się w bramach gdzie słupek wjazdowy ma mniej niż 38 centymetrów (a sama brama otwiera się do wewnątrz). Natomiast napędy z ramieniem łamanym nadadzą się do bram o słupkach szerszych niż 38 centymetrów i otwieranych na zewnątrz. Kiedy w grę wchodzi automatyka bramowa, nie można zapomnieć także o innych jej akcesoriach. W zestawie oprócz napędu można znaleźć:
– siłowniki,
– centralki sterujące,
– fotokomórki,
– sygnalizatory świetle,
– piloty.

Takie akcesoria niosą ze sobą wiele przydatnych funkcji. Umożliwiają na przykład regulowanie prędkości przesuwu i ustawianie automatycznego zamykania bramy (z regulowaną zwłoką). Dzięki takiej opcji elementy automatyki bramkowej (np. fotokomórki) rozpoznają ruch i “przeszkody”, a dzięki temu brama nie uderzy w samochód (ani w przechodzącego człowieka). Do tego piloty i fotokomórki zapewnią łatwe i wygodne otwarcie wjazdu na posesję, natomiast lampy sygnalizacyjne poinformują o otwarciu (albo zamknięciu) bramy po zmroku.

Rodzaje napędów

Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów napędów, dzięki którym automatyka bramowa może działać sprawnie i bez przeszkód. Wyróżnia się więc:

– Napędy śrubowe – proste w montażu i bardzo wytrzymałe. Jak już było wspomniane wcześniej, nadają się do bram, gdzie szerokość słupka wjazdowego ma mniej niż 38 cm. Kiedy jest on szerszy trzeba na nim wykonać specjalne wcięcie (wszystko po to, by siłownik mógł poprawnie funkcjonować). Napęd śrubowy stosuje się przy bramach otwieranych do wewnątrz. Można znaleźć tutaj siłowniki, które napędzają bramy ważące nawet 500 kg i których skrzydło ma do 5 metrów długości.

– Napędy z ramieniem łamanym – stosowane w bramach otwieranych na zewnątrz. Napędy te mają dodatkowe ramię z przegubem, co sprawia, że można je stosować przy słupkach bram o szerokości większej niż 38 cm. Montaż takich siłowników jest więc dosyć prosty, bo nie trzeba zmieniać wyglądu słupków. Napędy te obsługują bramu ze skrzydłami do 3,6 metra i o wadze do 500 kg.

– Napęd podziemny – działa bardzo podobnie do napędu z ramieniem łamanym. Można go jednak stosować zarówno do bram otwieranych na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Ponadto cały mechanizm znajduje się w specjalnej obudowie i ukryty jest pod ziemią. Nad nią widać tylko ramię przymocowane do dolnej krawędzi bramy. Taki napęd podziemny wygląda więc bardzo estetycznie, bo na powierzchni brak jest jego widocznych elementów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania automatyki do bramu, każdy z tych napędów można wyposażyć w parę fotokomórek, które zablokują (tzn. zatrzymają bramę, gdy tylko w jej świetle znajdzie się przeszkoda. Fotokomórki dobrze jest umieścić zarówno na słupkach bramy, jak i na końcach jej skrzydeł. Uniemożliwi to zamknięcie bramy, kiedy pomiędzy jej skrzydłami będzie stało auto. Opisane wyżej trzy typy napędów stosuje się głównie do bram skrzydłowych. Natomiast jeśli chodzi o bramę przesuwną, która jest cięższa, cały proces automatycznego zamykania wygląda trochę inaczej. Brama znajduje się bowiem na rolkach albo na zamontowanym pod bramą kółku. Wtedy mocuje się do niej specjalną suwnicę, która napędzana jest zębatym kółkiem z siłownika. Całość jest dość łatwa w sterowaniu, a do zabezpieczenia wystarczy tylko jedna para fotokomórek.

Leave a Reply