Chcesz wybudować plac zabaw? Postaw na budżet obywatelski

Plac zabaw jest bardzo potrzebny do rozwoju dzieci. Dzięki niemu maluchy mogą się doskonale rozwijać i kształtować swoje umiejętności. Co jednak w sytuacji, kiedy dzieci nie mają przestrzeni, by tam spędzać czas? Wtedy trzeba o to zadbać we własnym zakresie. Jednym z pomysłów jest budżet obywatelski.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym to dobry sposób na pozyskanie środków na plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Dzięki nim można spokojnie się bawić i spędzać czas na świeżym powietrzu. Plac zabaw ma wiele plusów. Przede wszystkim, pomaga się rozwijać, a do tego pomaga kształtować umiejętności społeczne i ruchowe. To powoduje, że spędzanie czasu w taki sposób jest prawdziwym wyzwaniem i jest jak najbardziej pożądane dla dziecka. Jeśli zarządca nie chce zdecydować się na postawienie placu zabaw z prawdziwego zdarzenia będzie można postawić właśnie na budżet obywatelski. Co to jest i z czym się to je? Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, to nic innego jak dodatkowe środki, które można przeznaczyć właśnie na budowę takiej inwestycji. Pochodzą one z budżetu miasta lub gminy. Żeby je pozyskać, trzeba przede wszystkim zgłosić projekt do urzędu miasta wraz z potrzebnymi załącznikami. Najczęściej są to kosztorys i projekt zagospodarowania przestrzennego. Potem wniosek musi jeszcze przejść pozytywna weryfikację w urzędzie miasta. Jeśli spełni on wymogi formalne, zostanie poddany pod glosowanie. O tym, który projekt będzie ostatecznie realizowany decydują mieszkańcy w głosowaniu. Przedsięwzięcie, które zyska największą liczbę głosów będzie następnie realizowane. Głosy można oddawać w magistracie bądź przez stronę internetową urzędu miasta lub gminy. W ten sposób będzie można wiele zdziałać, a przede wszystkim wybudować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.

Formalności to nie problem?

Może wydawać się, że załatwienie formalności jest problematyczne. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wystarczy jedynie złożyć wniosek. Żeby jednak był on zgodny z wszystkimi wytycznymi, warto poprosić o pomoc producenta placów zabaw. Takie firmy doskonale wiedzą, czym jest budżet obywatelski i jak pozyskać na niego środki. Wiedzą też, jak skonstruować wniosek, by był on pozytywnie rozpatrzony. W ten sposób będzie można wiele osiągnąć. Czemu obca firma miałaby dla nas załatwiać wszelkie formalności? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli zgłoszony wniosek będzie przegłosowany, firma, która pomagała w formalnościach będzie go realizować, a tym samym będzie w stanie na niego zarobić.

Leave a Reply