Czy muszę stosować artykuły bhp?

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to tak musisz. Jest ona prawidłową odpowiedzią. Musisz je stosować, a Twój pracodawca ma obowiązek Cię w nie wyposażyć, tak, by Twoja praca była bardziej bezpieczna, byś nie był narażony na wypadki i choroby zawodowe.

Zawód podwyższonego ryzyka

Artykuły bhp musza być stosowane przede wszystkim w zawodach podwyższonego ryzyka. Takich zawodów jest cala lista, należą do nich najcięższe zawody, wymagające niezwykłego hartu fizycznego. Nasze wyobrażenie na temat najbardziej niebezpiecznych zawodów często rozmija się z tym, jakie zawody są naprawdę niebezpieczne i wymagają dodatkowej ochrony. Takie wnioski można wysnuć z porównania ankiety przeprowadzonej z ludźmi właśnie na temat tego, jaki zawód uważają za najbardziej niebezpieczny, z rankingiem stworzonym na podstawie obiektywnych danych. W ankiecie wyścig wygrał saper, to zapewne dzięki opinii, że saper myli się tylko raz, lecz prawdziwy zawód, choć niebezpieczny nie wygląda, jak w filmach, gdzie człowiek ma zawsze do przecięcia dwa kolorowe kabelki. Tak naprawdę ten zawód to przede wszystkim konieczność posiadania ogromnej wiedzy i stałego kształcenia się. Znając się na ładunkach wybuchowych obniżamy ryzyko znacząco, czasem również pewne procesy przeprowadzane są bez ryzyka, z dala od materiałów wybuchowych. W badaniach pierwsze miejsce zajmuje zawód rybaka. Pewnie nie słyszymy o tym często, jednak w krajach, gdzie jest to zawód bardziej popularny w łódkach ginie wiele osób, ponieważ załamanie pogody dla małej łodzi rybackiej, często nieprofesjonalnie przygotowanej bywa zabójczy. Z bliższych nam zawodów w dalszej kolejności pojawiają się drwale, rolnicy, dekarze, czy górnicy. Zastanawiająca jest obecność właściciela zakładu pogrzebowego w wynikach ankiety. Dlaczego ludzie sądzą, że to zawód niebezpieczny? Trudno powiedzieć. Na pewno stresujący, w mało przyjemnym otoczeniu, trudny do zniesienia psychicznie, jednak jeśli chodzi o fizyczne niebezpieczeństwa to raczej one nie występują. W obecnych czasach nie ma problemów z zarażeniem się niebezpieczną chorobą. Choć oczywiście artykuły bhp są niezbędne w czasie tej pracy.

Bądź ostrożny

Najwięcej wypadków podczas wykonywania obowiązków służbowych zdarza się w ostatni dzień tygodnia roboczego, czyli w piątek. Wtedy ludzie są mniej skupieni na swojej pracy, są również zmęczeni po całym tygodniu. Ich myśli błądzą już pośród planów na kolejne wolne dni. Często przestają wtedy zważać na artykuły bhp, czasem ich nie zakładają, czasem robią to niedokładnie. Nauczmy się być w stu procentach czujnymi przez cały tydzień pracy. Kolejna ciekawą statystyką jest informacja, że najwięcej wypadków odnotowuje się u początkujących pracowników, później ta liczba spada, ale po szesnastu przepracowanych latach znów ryzyko wzrasta. Być może zmęczenie wykonywaniem jednej pracy powoduje, że ludzie stają się zbyt pewni siebie, sądzą, że jeśli do tej pory nic się złego nie stało to już się nie stanie. Tak jednak oczywiście nie jest. Warto stosować artykuły bhp zawsze, niezależnie od tego, czy przepracowaliśmy rok, czy też dwadzieścia lat. Każdy z nas chce przecież doczekać spokojnie swojej zasłużonej emerytury.

Ograniczaj wypadki

Każdy z nas w czasie swojej pracy ma wpływ na to, ile wypadków będzie odnotowywanych w każdym roku. Pracując w zawodach podwyższonego ryzyka musimy zwracać uwagę w sposób szczególny na bezpieczeństwo, ale również pracując w innych miejscach pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie oraz o bezpieczeństwie innych pracowników, swoich kolegów z pracy.

Leave a Reply