Dla swojego bezpieczeństwa zainwestuj w obuwie ochronne

Są prace, w których ochrona osobista jest dużo ważniejsza, niż w innych. Obowiązują w nich osobne przepisy BHP, których należy skrupulatnie przestrzegać, aby nikomu się nic nie stało.

Szkól swoich pracowników

Jeśli to Ty jesteś szefem firmy to głównie na Ciebie spada odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi, którzy dla Ciebie pracują. Twoim obowiązkiem jest przede wszystkim przeszkolenie ich z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na danym stanowisku, które mają zajmować. Muszą wiedzieć, jak się zachowywać, aby uniknąć zagrożeń związanych z wykonywaniem swoich obowiązków. Nieważne, jaką firmę prowadzisz, w każdym miejscu tego typu szkolenie jest obowiązkowe, w zależności od rodzaju obowiązków zawiera ono po prostu inne treści. Warto mieć podpisane przez pracowników, że takie szkolenie przeszli i, że znają zawarte w nim treści. Nie dotyczy ono tylko ochrony osobistej, ale również przeciwpożarowej, na przykład miejsca zbiórek w razie pożaru. Często są w nim zawarte również informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się, jeżeli to my sami ulegniemy wypadkowi. W pracach biurowych na szkoleniu skupia się głównie na zapobieganiu chorobom zawodowym, czyli chociażby na odpowiedniej odległości od monitora oraz wysokości krzesła, na jakim się pracuje. W pracach budowlanych wiele czasu na szkoleniu poświęconych jest odpowiedniemu ubraniu oraz zachowaniu z poszczególnymi maszynami. Gdy pracownik ma obsługiwać nową maszynę za każdym razem przechodzi konkretne szkolenie. Ostrożności nigdy za wiele.

Odpowiedni strój do pracy

Odzież robocza może uratować życie, dlatego obowiązkiem osoby zatrudniającej pracownika jest wyposażenie go w odzież ochronną, jeśli wykonuje on zadania, które mogą narazić go na niebezpieczeństwo. Czyli szef sprawia kaski pracującym na wysokościach, maski spawaczom i obuwie ochronne właściwie wszystkim. Taka specjalnie zaprojektowana odzież ma wiele właściwości, których nie posiada żadna inna. Są kombinezony odporne na temperaturę, na chemikalia, są maski, które przyciemniają i chronią wzrok oraz chronią oczy przed urazami. Kaski, oczywiście sprawiają, że, gdy nam coś spadnie na głowę to nic nam się nie stanie. Każdej części odzieży jest bardzo wiele rodzajów, ponieważ wykonujemy różnorodne prace i zadania i czyhają na nas odmienne niebezpieczeństwa. Szefie, pamiętaj, by pilnować swoich pracowników i dbać o to, by zawsze mieli dostęp do dostosowanych, niezniszczonych ubrań. Obuwie ochronne może ochronić stopy przed urazami, gdy coś ciężkiego na nie upadnie. Są bardzo wytrzymałe, uszyte z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze, a więc pracuje się w nich równie wygodne, jak w zwykłych butach. Obuwie takie czasem również po prostu w specjalistyczny sposób chroni przed ciepłem lub zimnem, gdy pracownicy przez długi czas przebywają zimą na dworze, zwykłe buty mogą nie wystarczyć.

Odpowiedzialne podejście do pracy

Naszym obowiązkiem, jako szefa jest przeszkolenie pracowników, zapewnienie im odpowiedniego stroju, ale również odpowiedzialne pilnowanie, czy przestrzegają oni przepisów bezpieczeństwa pracy. Wiadomo, że mamy na naszej głowie wiele obowiązków, ale warto od czasu do czasu przeprowadzić kontrolę, która polegac będzie chociażby na spacerze po budowie i sprawdzeniu, czy robotnicy mają odpowiednie stroje. Wytłumaczmy im, jak bardzo jest to ważne i, jakie mogą być konsekwencje nie stosowania się do przepisów. Przecież nikt nie chce zostać poszkodowanym.

Leave a Reply