Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?

Urządzenie małego mieszkania nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Im mniejsza powierzchnia do zagospodarowania, tym więcej napotkamy problemów podczas aranżacji. Od czego zacząć i jak sprawić, żeby małe mieszkanie było maksymalnie komfortowe i przestronne? Czy rozwiązania, jak drzwi przesuwne szklanehttp://esglas.pl/oferta/drzwi-przesuwne-szklane/ – są rzeczywiście skuteczne? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Styl i kolory

Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto zastanowić się, w jakim stylu chcemy zaaranżować przestrzeń. Oczywiście można czerpać inspiracje z różnych stron i źródeł, przy czym najważniejszą kwestią jest posiadanie planu. Obecnie w sieci jest bardzo dużo porad oraz inspiracji wnętrzarskich, tak więc można bez problemu znaleźć coś dla siebie i spróbować to wcielić w życie. Najważniejsze podczas aranżacji jest to, abyśmy nie sugerowali się wyłącznie obowiązującymi trendami, stawiajmy na swoje upodobania, intuicję oraz potrzeby. Jeżeli chodzi o kolory, nie ma tutaj dużego pola do popisu, trzeba wybierać barwy jasne, stonowane, które sprawią, że mieszkanie będzie wydawać się przestronniejsze i większe. Dużą popularnością cieszy się teraz biel oraz różnego rodzaju szarości. Wprowadzając do wnętrz biel automatycznie uzyskamy wrażenie lekkości oraz świeżości, to kolor bardzo uniwersalny, który stanowi doskonałą bazę aranżacyjną.

Drzwi przesuwne szklane, ścianki działowe, parawany

Mieszkanie należy podzielić na odpowiednie strefy. Ze względu na to, że w małych wnętrzach liczy się każdy metr, najlepiej zdecydować się na kuchnię otwartą na salon, dzięki temu zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca, które będzie można odpowiednio zagospodarować. Poszczególne strefy można rozdzielić meblami, ścianką działową lub parawanem w zależności od naszych upodobań oraz stylu mieszkania. Bardzo istotną kwestią są drzwi, najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne szklane chowane w ścianę lub naścienne. To bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie dodatkowej przestrzeni, co więcej takie drzwi wyglądają bardzo elegancko i mogą świetnie dopełnić aranżację. Warto wiedzieć, że drzwi chowane w ścianę można wykonać w każdym momencie, wystarczy przykryć je dodatkową ścianką z płyty kartonowo-gipsowej. Dzięki temu można zupełnie inaczej zagospodarować przestrzeń, niż w przypadku posiadania drzwi w tradycyjnym wydaniu, wnętrza wyglądają bardziej stylowo i nowocześnie.

Wyposażenie wnętrz

W końcu przychodzi czas na zakup wyposażenia do mieszkania. Styl mebli to kwestia indywidualna, przy czym najlepiej, aby były pojemne i trwałe, stawiajmy na szafki z szufladami. Jeżeli chodzi o aneks kuchenny, warto umieścić go na jednej, wybranej ścianie, można zrezygnować z szafek wiszących, jeśli możemy sobie na to pozwolić. Wszystkie niezbędne rzeczy, powinny mieć swoje miejsce, gdy je schowany wewnątrz mebli, przestrzeń, będzie wyglądała nie tylko na bardziej uporządkowaną, ale mieszkanie wyda się przestronniejsze. Ilość mebli trzeba ograniczyć do minimum, tak samo jak liczbę dodatków i dekoracji. Warto zdecydować się na powieszenie na ścianach ciekawych obrazów, czy plakatów oraz luster. Istotne jest również oświetlenie, w każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła – punktowe i ogólne, należy zadbać by pojawiła się również lampa stołowa oraz podłogowa, które umożliwią komfortowe czytanie po zmroku.

Detale

Każdy bardzo dobrze wie, że diabeł tkwi w szczegółach. Gdy lubimy kolory, można zastosować takie elementy na przykład w postaci poduszek dekoracyjnych, wazonów, obrazów, we wnętrzach bardzo dobrze wyglądają również kwiaty – rośliny nie tylko pięknie prezentują się w mieszkaniu, ale niektóre z nich potrafią również filtrować powietrze, co jest istotne, jeżeli mieszkamy w dużym, zanieczyszczonym mieście.

Nawet bardzo małe mieszkanie można urządzić tak, aby było praktyczne, stylowe i eleganckie. W tym wypadku, najlepiej kierować się zasadą – mniej znaczy więcej, co można zastosować również na przykład kompletując garderobę. Choć lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami i żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, trzeba pamiętać, że zbyt wiele rzeczy wokół nas może działać na naszą niekorzyść, będziemy przygnębieni i przytłoczeni ich nadmiarem.

Leave a Reply