Jak wykonuje się place zabaw dla przedszkoli?

Wiadomo, że dzieciakom największą radość przynoszą odwiedziny na placu zabaw. Jeszcze lepiej gdy posiadają jeden we własnym przedszkolu, gdzie mogą bawić się do woli. Taki plac – https://spil.pl/place-zabaw-dla-przedszkoli/ – warto wyposażyć jak najlepiej, by maluchy miało wiele ciekawych miejsc do wspólnej zabawy. Sprawdź, na co zwraca uwagę producent placów zabaw.

Place zabaw dla przedszkoli

Maluchom najwięcej frajdy sprawiają zabawy z innymi kilkulatkami. Dlatego przedszkola powinny zadbać o to, by ich place były jak najlepiej wyposażone. Centrum takich miejsc stanowią najczęściej tak zwane wieże zabaw. Oczywiście muszą one mieć wszystkie certyfikaty i atesty tak, by żadnemu przedszkolakowi nic się nie stało. Wieże zabaw, chociaż teoretycznie podobne, to jednak różnią się zawartymi w nich elementami, ale też rozmiarami i materiałem wykonania (drewno albo metal). Ważne jest, by ich elementy pokryte były powłokami odpornymi na różne warunki pogodowe. Jeśli chodzi o place zabaw dla przedszkoli to wszystkie inne zabawki muszą również spełniać najwyższe standardy, bo zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. W związku z tym wieże zabaw i inne elementy placu zabaw są poddawane regularnym testom na wytrzymałość oraz trwałość. Zazwyczaj są to także konstrukcje łatwe do zbudowania i nie wymagają częstej konserwacji. Elementy drewniane są już na początku impregnowane ciśnieniowo, co uodpornia je na wiatr i inne warunki atmosferyczne (deszcz i słońce). Natomiast metal pokrywa się proszkowo, co sprawia, że on także staje się odporny na warunki pogodowe. Sama zaś wieża zabaw zawsze jest oparta na stabilnych podstawach, a konstrukcja zabetonowana jest w ziemię. Elementy opisywanej tu wieży zabaw to przede wszystkim schodki albo drabinka, zjeżdżalnia i zadaszona wieża (z której wchodzi się na zjeżdżalnię). Mogą (ale nie muszą) znajdować się tam także: huśtawki, piaskownica, ścianka wspinaczkowa. Czasami place zabaw dla przedszkoli mają dwie wieże połączone mostem wiszącym (huśtającymi się na łańcuchach deskami). Oczywiście, każde takie miejsce zabaw musi posiadać uchwyty bezpieczeństwa rozmieszczone w różnych miejscach. Konfiguracje części wież zabaw mogą być bardzo różne i to od preferencji kupującego będzie zależało jaką opcję wybierze. Niezależnie od składu, kupujący może mieć pewność, że będzie to konstrukcja trwała, bezpieczna i podobająca się wszystkim maluchom.

Place zabaw – materiały wykonania zabawek

Zabawki stawiane na placach zabaw w przedszkolach mogą być wykonane z kilku podstawowych materiałów: drewna, metalu albo mocnego tworzywa sztucznego (inaczej mówiąc plastiku). Zabawki drewniane robione są najczęściej z bali (cedrowych lub świerkowych), które są wytrzymałe i niezwykle mocne, co sprawia, że są maksymalnie stabilne. Aby takie konstrukcje mogły służyć przez wiele lat i nie ucierpiały przez korozję biologiczną (powstałą samoistnie albo przez złe warunki atmosferyczne), tak jak było już wspomniane wcześniej: impregnuje się je – najczęściej metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Tego rodzaju zabawki na placu mogą zostać zachowane w barwach naturalnego drewna, można je także zaimpregnować a potem pomalować różnokolorowymi farbami. Drewniane place zabaw dla przedszkoli są tak naprawdę ponadczasowe – ze względu swoją wysoką estetykę i naturalne materiały wykonania. Drugim rodzajem wykonania zabawek jest plastik. Są one zazwyczaj w małych rozmiarach, gdyż najlepiej sprawdzają się w żłobkach, wśród dzieci dwuletnich. Starsze dzieci mogłyby je łatwiej zniszczyć, ponieważ są już trochę cięższe, a plastik mniej wytrzymały niż np. drewno. Trzecim rodzajem materiałów wykorzystywanym do produkcji zabawek na plac zabaw jest metal. Zrobione z niego zabawki dają gwarancję przetrwania na często użytkowanym placu przez wiele długich lat. Są one bowiem bardzo wytrzymałe, trwałe oraz bezpieczne. Tym bardziej, że elementy konstrukcyjne takie jak np. drabinki są zabezpieczone materiałem antypoślizgowym. Często zdarza się, że place zabaw nie są wykonane wyłącznie z jednego materiału, ale łączy się na nich elementy konstrukcyjne wykonane zarówno z drewna, jak i z metalu oraz plastiku. Liczą się po prostu dobre proporcje, bezpieczeństwo i funkcjonalność zabawek.

Leave a Reply