Masz głos! Budżet obywatelski jest tego najlepszym przykładem

Coraz więcej miast w Polsce decyduje się na wprowadzenie bardzo dobrze ocenianej przez społeczeństwo formy demokracji uczestniczącej, jaką jest budżet obywatelski, inaczej zwany też budżetem partycypacyjnym. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest budżet partypacyjny?

Budżet obywatelski to proces dyskusji i podejmowania decyzji, który działa w krajach demokratycznych. Polega na tym, że każdy mieszkaniec danego miasta czy gminy ma głos i może dzięki niemu zagłosować na to, w jaki sposób chce, aby została spożytkowana część wspólnego budżetu.

Od kiedy budżet obywatelski jest w Polsce?

W Polsce po raz pierwszy inicjatywę tą wdrożono w 2011 w Sopocie i od tego czasu z roku na rok, sukcesywnie rośnie liczba miast i gmin, które decydują się na wprowadzenie tej formy dialogu ze społecznością lokalną. Włodarze miast zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że takie narzędzie pozwala im współpracować ze swoimi mieszkańcami i, że ta współpraca jest bardzo dla nich korzystna. Między innymi dlatego, że władza jest lepiej oceniana. Jako angażująca się w życie mieszkańców, słuchająca ich głosu i uczciwa. Bo wydawanie pieniędzy z wspólnego budżetu jest bardziej transparentne.

W jaki sposób powstaje budżet obywatelski?

Tworzenie budżetu obywatelskiego najczęściej wygląda podobnie. W pierwszej kolejności poznaje się priorytety w wydawaniu pieniędzy przez wszystkich członków danej społeczności. Potem następuje wybór delegatów budżetowych, którzy będą reprezentować daną wspólnotę. Następnie odbywa się debata i głosowanie nad najpilniejszymi wydatkami, a ostatnim etapem jest wdrożenie pomysłów, które mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców. Praktyka wszystkich miast korzystających do tej pory z tej formy demokracji uczestniczącej, zgodnie pokazuje, że dzięki jej zastosowaniu poprawia się jakość życia, zwiększa zadowolenie z usług publicznych oraz wiarygodność w stosunku do władz publicznych. Jeśli mieszkamy w mieście, gdzie funkcjonuje już taka inicjatywa jak budżet obywatelski, warto korzystać z danego nam prawa do decyzji. Mamy dzięki temu realny wpływ na to, jak będą wydawane pieniądze w naszej gminie. A mając taki wpływ, możemy bardzo dużo zmienić w okół siebie.

One thought on “Masz głos! Budżet obywatelski jest tego najlepszym przykładem

Leave a Reply