Plac zabaw budżet obywatelski: 3 fakty i mity

Budżet obywatelski jest to inicjatywa, która z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Niestety, jak to bywa krąży na ten temat wiele mitów. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, na czym polega ten projekt i co warto o nim wiedzieć.

Propozycję może składać każdy mieszkaniec

Stwierdzenie, że propozycję może składać każdy mieszkaniec, jest faktem. Budżet obywatelski został stworzony z myślą, aby każdy obywatel mógł zgłosić swoją propozycję inwestycji, a co za tym idzie zachęca mieszkańców do aktywnego brania udziału w życiu miasta. Ponadto ta inwestycja ma za zadanie tworzenia i umacniania postawy obywatelskiej. A jak się odbywa owo zgłaszanie propozycji? W większości przypadków wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdzie się na stronie internetowej danego urzędu miasta, i złożyć go osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Coraz częściej popularna staje się opcja przesłania wypełnionego formularza za pomocą strony internetowej. Bardzo ważne jest to, że wnioski składają osoby prywatne, a wszelkie instytucje mogą się tylko włączyć w promocje inwestycji. W ten sposób może powstać wiele interesujących projektów, typu plac zabaw budżet obywatelski.

Obywatel ma wpływ na to, jakie środki zostaną przeznaczone na projekt

Mitem, który krąży, jest stwierdzenie, że obywatel w jakikolwiek sposób może wpłynąć na to, jakie środki zostaną przeznaczone na projekt. Niezależnie od tego, czy chcesz aby powstał plac zabaw budżet obywatelski, czy nowy teatr, nie masz wpływu na to, jaka suma zostanie przeznaczona na ten cel. To wszystko zależy od kwoty, która jest w budżecie obywatelskim, i od tego, jak rozdysponuje je gmina lub urząd miasta. Bardzo często zdarza się tak, że kwota podzielona jest na poszczególne dzielnice.

Budżet obywatelski realizuje każdy projekt

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że z budżetu obywatelskiego jest realizowany każdy projekt. Wiadome jest to, że dana inwestycja musi spełniać pewne warunki. Najważniejszym z nich jest to, że nasz pomysł musi być ogólnodostępny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że nasza inwestycja musi być dostępna dla każdego mieszkańca. Dostęp do niej nie może być płatny, czy też biletowany w żaden sposób. Z tego też powodu powstaje z budżetu obywatelskiego mnóstwo placów zabaw, czy parków. Właśnie w ten sposób powstał pierwszy w Polsce, a drugi w Europie, integracyjny plac zabaw.

Leave a Reply