Podjazd do garażu: najczęściej popełniane błędy

Dobrze zrobiony podjazd do garażu to inwestycja na lata – oczywiście pod warunkiem, że będzie on dobrze zrealizowany. Zbyt mało miejsca, źle wykonany wykop, to tylko niektóre elementy, które mogą wymagać poprawki. Jeśli nie mamy doświadczenia w budowlance, lepiej powierzmy to zadanie specjalistom.

Na co zwracać uwagę przy budowie?

Żeby podjazd do garażu był przemyślany i dobrze zrealizowany, trzeba zadbać o wiele elementów. Najważniejszy jest projekt, na podstawie którego będą wykonywane prace. Wprawdzie nie trzeba go zamawiać, ale jest on bardzo przydatny. Dzięki niemu można uniknąć wielu pomyłek. Jego cena nie jest wygórowana, a w wielu przypadkach tego zadania podejmują się najczęściej firmy, które zajmują się sprzedażą kostki na podjazd do garażu. Najczęściej wliczają to w koszty. Często popełnianym błędem jest robienie zbyt wąskiego podjazdu. Przeciętnie samochód osobowy ma szerokość 2,5 m. Żeby móc swobodnie manewrować, trzeba stworzyć odpowiednią ilość miejsca, a także utwardzić nawierzchnię. Często zakładamy kostkę, na źle przygotowane podłoże. Takie fuszerki nie będą długo służyły. Po jakimś czasie podjazd do garażu zacznie pękać i będzie wymagał wielu poprawek. Mogą pojawić się na nim krzywizny. Inwestorzy zapominają również o prawidłowym odwodnieniu. Dopóki nie ma deszczu, nie ma problemu. Jednak budując podjazd, należy stworzyć niewielki spadek, który umożliwi szybkie odprowadzenie wody. Można też zainwestować w specjalne odwodnienie liniowe, które polega na zainstalowaniu specjalnych korytek.

Powierz budowę specjalistom

Jeśli nie znamy się na budowie, lepiej nie podejmować się prac we własnym zakresie. Może wyniknąć z tego wiele nieprzyjemności. Wbrew pozorom, inwestycja może przewyższać nasze oczekiwania. Wprawdzie zaoszczędzimy na ekipie budowalnej, ale brak umiejętności spowoduje, że trzeba będzie wykonać poprawki. Ostatecznie okaże się, że po wliczeniu wszystkich kosztów realizacja prac przez firmę budowlana wyszłaby porównywalnie, ale zaoszczędzilibyśmy sobie stresu i moglibyśmy wykorzystać czas bardziej efektywnie. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług podwykonawców, wybierzmy takich, którzy działają w branży co najmniej od kilku lat. Dzięki temu zyskamy pewność, że zabiorą się za realizacje prac rozsądnie i dobrze wszystko wykonają. Wprawdzie na rynku wciąż przybywa nowych firm, ale niektóre nie wytrzymują nawet roku. Korzystanie z usług mało doświadczonych budowlańców jest tańsze, ale za to obarczone sporym ryzykiem. Nigdy nie wiemy na co tak naprawdę trafimy. Może się okazać, że mamy szczęście, ale w najgorszym wypadku inwestycja będzie przynosiła same straty. Lepiej od razu wybrać wykonawcę, który zna się na rzeczy i zajmie się wszystkim kompleksowo. Roboty wykona szybko, a co ważniejsze , porządnie, a my będziemy mogli korzystać z podjazdu do garażu przez wiele lat. Nie jest łatwo znaleźć solidnego wykonawcę. Trzeba kierować się rozsądkiem, a także opnią znajomych. Warto przejrzeć również internet, a w szczególności fora tematyczne.

Leave a Reply