Putzmeister – technologia tynków i wylewek

Putzmeister jest niemiecką firmą znaną na całym świecie ze swoich maszyn budowlanych. W tym artykule zajmiemy się maszynami przeznaczonymi do jastrychu oraz tynków.
Wśród oferowanych produktów znajdują się m.in. pompy mieszające MP 15 oraz MP 25. Na szczególną uwagę zasługuje pompa MP 25, która jest bardzo wszechstronna. Nadaje się do tynków gipsowych i gipsowo-wapiennych, tynków wapiennych i cementowo-wapiennych, do wylewek samopoziomujących czy zapraw klejących. Materiał może być dozowany zarówno z silosów jak i worków.
Kolejne maszyny to pompy ślimakowe. Występują w dwóch rodzajach – typ SP 11 z silnikiem spalinowym oraz typ S 5 z silnikiem elektrycznym. Pompy S5 są uniwersalne i nadaje się zarówno do zaprawy suchej jak i mokrej. Pompy są w stanie przerobić każdą zaprawę prefabrykowaną w stanie suchym oraz mieszanki przygotowywane na placu budowy.
Następne w kolejności są pompy do betonu P 715, P 718, P 13. Występują w wersjach z silnikiem elektrycznym oraz spalinowym. Pompa P 715 nadaje się do betonów z wielkością ziaren do 16mm oraz do wylewek samopoziomujących, natomiast pompa P 718 wykorzystywana jest do wylewek samopoziomujących oraz betonów o uziarnieniu do 32mm. Najbardziej wszechstronne są pompy P 13, które pompują tynki wapienne, cementowe, piaskowe oraz ciężkie zaprawy, wylewki samopoziomujące oraz zawiesiny bentonitowe.
Do tynków cienkowarstwowych, drobnoziarnistych oraz zapraw klejowych idealnie nadaje się pompa Sprayboy P 12.
Kolejną, bardzo popularną pozycją wśród produktów Putzmeister, są przenośniki jastrychu Mixokret. Występują w kilku odmianach M 730 DH, M 740 D oraz M 760 DH. Urządzenia te sprawdzają się nawet na bardzo dużych budowach i świetnie nadają się do transportu nie tylko piasku i żwiru ale także jastrychu i betonu drobnoziarnistego.

Leave a Reply