Senior – włączniki jednobiegunowe

Szeroki asortyment artykułów typu włączniki i wyłączniki pozwala obecnie na dobór określonego osprzętu nie tylko pod względem użyteczności, ale również funkcjonalności i designu. Na rynku oświetleniowym jest dostępnych sporo typów i wzorców tego rodzaju osprzętu. Nie każdy jednak spośród nas wie czym różni się włącznik/wyłącznik jednobiegunowy od świecznikowego i krzyżowego.

Łączniki świecznikowe to jednej z najpopularniejszych typów łączników. Stosuje się je gdy w poszczególnym miejscu łącznikowym zamierzamy skupić więcej niż tylko jeden punkt światła. Tego rodzaju przyciski stosuje się przykładowo w kilku reflektorach lub żyrandolach wielożarówkowych. Dzięki zastosowaniu włącznikom świecznikowym możemy zgasić albo zapalić cały moduł lub tylko jego część.

Łączniki jednobiegunowe to najpowszechniejsze formy włączników i wyłączników oświetlenia w pomieszczeniu. Wykorzystuje się je gdy w zamiarze mamy uruchamianie albo wyłączanie całego światła w jednym miejscu. Z reguły tego typu łączniki używa się przy przejściu do pokoju. Najchętniej stosowaną praktyką jest montowanie łączników rodzaju włączniki senior w przerwie 10 cm od konstrukcji drzwi wejściowych, na wysokości 1,4 m. W pokoikach dziecięcych włączniki senior położymy nieco niżej, bo w długości 70-90 cm od podłoża.
Najnowocześniejszym podejściem są łączniki krzyżowe. To przydatne rozwiązanie pozwoli na uruchomienie bądź wyłączenie wszelkich punktów oświetleniowych w całym budynku. Takie łączniki wykorzystuje się chętnie w pensjonatach na złączeniu pięter.

Leave a Reply