Siedem zasad wdrożenia sytemu ERP, których musisz przestrzegać

Prawidłowe wdrożenie systemu ERP to proces żmudny i długotrwały. Sprawdź nasze siedem zasad, które pomogą ci zrobić to w sposób rozsądny i uniknąć wielu nikomu niepotrzebnych problemów.

Po pierwsze, nie rzucaj się z motyką na słońce

Nie każda firma ma takie same potrzeby, a to, że chcesz wprowadzić zmiany wcale nie oznacza, że od razu musisz inwestować w najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. W większości przypadków wystarczy bardziej okrojony ERP, jak na przykład Comarch Optima, a kupując coś bardziej skomplikowanego po prostu przeinwestujesz. Zanim więc zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebuje twoja firma.
Ale uwaga: miej w pamięci także to, że dobrze wdrożony ERP to inwestycja na lata. Staraj się więc wybrać program, którego – z powodu rozwoju twojej firmy – nie będziesz musiał zmieniać za dwa, trzy lata.

Po drugie, nie bój się zmian

Wprowadzenie systemu ERP to potężne przedsięwzięcie, które pójdzie sprawniej, jeśli będziesz otwarty na zmiany. Lepiej zawczasu nastawić się na to, że korekty w funkcjonowaniu firmy będą koniecznością, a ich skala może być naprawdę imponująca.

Po trzecie, co nagle to po diable, czyli uzbrój się w cierpliwość

Ogrom działań, o którym już wspominaliśmy, sprawia również, że systemów klasy ERP nie da się wprowadzić na już. Ich implementacja to proces długotrwały, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Przed tobą naprawdę bardzo długa i wymagająca droga!

Po czwarte, pierwszy pomysł nie zawsze jest najlepszy

Wdrażając system ERP, szybko przekonasz się, że nie zawsze pierwszy pomysł jest najlepszy. Cały proces to nierzadko mozolne testy i wprowadzanie zmian na bieżąco, więc raczej się nie przyzwyczajaj za bardzo do swojego pierwszego pomysłu. Najprawdopodobniej twój pierwotny plan nie przetrwa zderzenia z rzeczywistością.

Po piąte, odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu

Na sukces twoich działań powinien pracować cały zespół ludzi. Im szybciej sobie uświadomisz, że w przypadku wdrożenia ERP musisz wybrać odpowiednich pracowników do jego obsługi, tym lepiej.

Po szóste, dobra firma wdrożeniowa to podstawa

Na twój sukces składać się będzie także wybór odpowiedniej firmy wdrożeniowej. Szukaj takich, które mają poparte referencjami doświadczenie w twojej branży.

Po siódme, nie angażuj w proces tylko kierownictwa

Zanim zaczniesz wprowadzać ERP, przeprowadź rozmowy ze swoją załogą i przedstawicielami wszystkich działów w firmie. Możesz być naprawdę zdziwionym tym, jakie potrzeby mają poszczególne departamenty.

Leave a Reply