Układanie kostki brukowej: czy można to zrobić samodzielnie?

Kostka brukowa to wizytówka domu. Musi być dobrze wykonana, by służyła jak najdłużej. W przeciwnym razie trzeba będzie robić poprawki. Lepiej tego uniknąć i zrealizować prace porządnie, wykorzystując wysokiej klasy materiały.

Etapy układanie kostki

Niektórzy chcą samodzielnie zająć się układaniem kostki bez zatrudniania firmy zewnętrznej. Żeby to dobrze zrobić, nie można pominąć żadnego etapu prac. Najważniejszą rzeczą jest przygotowanie podłoża. Jeśli źle się tym zajmiemy, mogą wyniknąć z tego poważne kłopoty. Nawierzchnia będzie się krzywić, a płytki zapadać i pękać. Lepiej więc od razu zrobić to jak należy. Podłoże powinno mieć minimum 6 cm, chyba, że z podjazdu będą korzystać właściciele samochodów o większych gabarytach. Trzeba jednak to uwzględnić już na etapie projektu. Podłoże najczęściej wykonuje się z piasku i żwiru, czyli materiałów, które przepuszczają wodę. Trzeba zadbać, by było ono równe i dobrze utwardzone. Pomogą tym specjalistyczne urządzenia. Jeśli ich nie mamy, wypożyczymy. Samemu nie da się tego zrobić dobrze. Kolejnym etapem jest układanie kostki brukowej. Należy zachować odpowiedni odstęp między poszczególnymi elementami mozaiki, żeby woda miała gdzie spływać. O ile kostkę brukową standardowych rozmiarów jest stosunkowo łatwo założyć, to gorzej jest przy większych częściach, które mają nierównomierny kształt. Ich zestawienie wymaga ogromnej precyzji. Za pierwszym razem udaje się to jedynie fachowcom, którzy mają doświadczanie w tego typu realizacjach. Kolejnym etapem są wykończenia. Trzeba utwardzić nałożoną mozaikę, a później ją zafugować. Układanie kostki brukowej to żmudny i długotrwały proces. Choć niektórym może się wydawać, że nie jest to skomplikowane, to w rezultacie popełnią masę błędów, których skutki mogą być opłakane. Jeśli zatem ktoś nie ma doświadczenia w tego typu rzeczach, lepiej by nie zajmował się tym na własną rękę.

Poszukaj dobrej firmy budowlanej

Jeśli nie czujemy się na siłach lub brak nam doświadczenia, zlećmy usługę firmie, która wykona prace tak, jak należy. Wówczas będziemy mogli korzystać z podłoża przez wiele kolejnych lat bez obaw, że płytki popękają lub staną się mało funkcjonalne. Dobrze położona nawierzchnia powinna służyć pomimo niesprzyjającej aury, a także uszkodzeń mechanicznych, jednak musi się tym zająć dobry fachowiec. Wykonawca, która działa w branży stosunkowo krótko, a od tego nie dysponuje odpowiednim sprzętem nie zrealizuje usługi dobrze. Trzeba będzie wykonywać po nim poprawki, a kostka brukowa może pękać. To będzie powodowało wiele frustracji. Lepiej więc od razu znaleźć rzetelnego przedsiębiorcę. Warto w tym celu przejrzeć fora internetowe lub popytać się wśród znajomych. Być może znajdzie się ktoś, kto poleci nam konkretną ekipę. Dobrym pomysłem jest poproszenie o referencje. Jeśli klient jest zadowolony z usługi, zazwyczaj nie ma z tym większych problemów, a jest to konkretna wskazówka mówiąca o tym, czy warto korzystać z danej firmy.

Leave a Reply