Włącznik senior – jedno i dwu biegunowe

Elementy elektryczne produkowane w celu włączania albo wyłączania prądu w jednym obwodzie albo układzie obwodów elektrycznych nazywa się fachowo łącznikami instalacyjnymi. Powszechnie przyjmuje się, iż łączniki to fragmenty skupiające wszelkie urządzenia dedykowane do przygotowywania czynności łączeniowych.

Podstawowy poziom łączników wyznaczony jest ze względu na obwody, w których przyjdzie im pracować. Tym sposobem wyróżnia się łączniki o ograniczonym napięciu oraz wysokonapięciowe.
W zależności od docelowego zastosowania łączniki instalacyjne w domowej instalacji elektrycznej wolno rozdzielić na łącznik pojedynczy, łącznik dwubiegunowy, łącznik świecznikowy, łącznik schodowy, łącznik krzyżowy, łącznik żaluzjowy dodatkowo przycisk dzwonkowy.

Łącznik pojedynczy to najprostsza forma włączników i wyłączników dostępna w katalogach producentów i sprzedawców. Łączniki pojedyncze typu włącznik senior stosuje się gdy w zamiarze mamy włączanie bądź wyłączanie pełnego oświetlenia w tym samym miejscu. zaopatrzony jest w jeden przycisk, dokonuje skupiania w obrębie samego obwodu, działa na zasadzie przełącznika.
Jeszcze nowe oddziaływanie wykazuje łącznik świecznikowy – zaopatrzony w 2 bądź więcej przycisków. Tego rodzaju włączników użytkuje się kiedy chcemy w jednym polu łącznikowym wprowadzić więcej niż jedyny obiekt światła. Tego gatunku włączniki przystosowuje się przeważnie w żyrandolach rozłożonych na 2 lub więcej stref.

W hotelach i ośrodkach noclegowych posiadających piętra z reguły stosuje się łączniki schodowe. Ty typ włączników zbierających w pary obwód dolny i ten na piętrze. Tego typu elementy dają perspektywę uruchomienia światła na dole schodów, a zgaszenia go na górze i odwrotnie.
Każdy z nas kto zna choć podstawowe zasady bezpieczeństwa i będzie posiadał kilka niezbędnych narzędzi, jest w stanie zamontować włącznik senior samemu, oszczędzając przy tym na opłaceniu fachowca.

 

Włącznik typu senior znajdziesz w wielu sklepach internetowych np egniazdka.

Leave a Reply